Бароковият модул на Международния музикален фестивал спечели сърцата на меломаните. Организаторите споделиха емоцията от добрия фестивален сезон и с поглед напред признаха, че кръговратът на фестивала продължава.
Един едновременно изтънчен и бляскав концерт сложи финалната точка на официалната програма на първия български фестивал – Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Тромпетистът от Франция Ромен Лельо грабна сърцата на публиката с магнетичното си музициране, ансамбъл „Конвержанс“ не му отстъпваше в майсторското и дълбоко преживяно потапяне в атмосферата на Барока. А посветената варненска публика, която за пръв път се среща с френския виртуоз, веднага оцени неговата изключителна класа и дълго не пускаше него и ансамбъла от сцената. Очаровани от съпреживяването на това вълнение, гостите й подариха два великолепни биса, с които демонстрираха значението на името на ансамбъла – конвергенция между стилове и епохи. Така съвременните популярни композиции на Антонио Жобим и Астор Пиацола, изпълнени от барокови музиканти, се вписаха органично в емоционалната тъкан на този концерт, който се запечата в спомените на варненци като достоен финал
на цялото артистично Лято 2019.
Развълнуван, Лельо призна, че това е основната идея на „Конвержанс“ - да не слагат граници на музиката, която изпълняват – понякога Барок, понякога танго, но винаги и само музика, която много обичат. „Публиката беше наистина фантастична, сподели той, залата беше заредена с много емоция, ние виждахме всичко в очите на хората. За нас е много важно да споделяме музиката – всички заедно, понякога няма нужда дори да говоря, защото ние чувстваме какво се случва между нас и публиката. Беше огромно удоволствие за нас да бъдем част от Вашия фестивал!“
Международния музикален фестивал „Варненско лято“ през погледа на организаторите:
ДЕСИСЛАВА ГЕОРГИЕВА, НАЧАЛНИК НА ОТДЕЛ „ФЕСТИВАЛИ И ПРОЕКТИ“ В ДИРЕКЦИЯ „КУЛТУРА И ДУХОВНО РАЗВИТИЕ“ В ОБЩИНА ВАРНА: „Така се развива фестивалът, че аз не усещам финал. Даже виждам следващото начало много близко. Мисля, че „Варненско лято“ е заживяло такъв живот сред публиката, сред своите фенове, сред музикантите и сред целия екип, че целият процес, през който минава, за да се случва, няма финал. Кръговратът на фестивала продължава. Използвам случая да благодаря на всички хора, които се стараят ежедневно и работят неуморно този фестивал да става все по-интересен, все по-красив, все по-известен. Фестивалът тази година наистина беше по-различен - първо с това, че още в неговото начало се случи един научен симпозиум, който ни убеди, че освен да представяме красивата музика, бихме могли и да разкажем за историята на музиката, да съберем хора, които имат какво да споделят за нея. За поредна година ние виждаме все повече млади хора в публиката, а и детските ни концерти подхранват тази тенденция. Целта на екипа на фестивала е повече хора да разберат за него, защото той е великолепен, въпросът е, че е като една скрита перла, ако говорим за европейското измерение. Тази година фестивалът е различен и с това, че стана лауреат на ЕФФЕ за наградите на ЕФФЕ 2019-2020 - спечели едно отличие – неочаквано, но заслужено и то ще покаже на европейския ценител на музиката, че и в България се случват достойни за внимание събития.“
ПРОФ. МАРИО ХОСЕН, АРТИСТИЧЕН ДИРЕКТОР НА ФЕСТИВАЛА: Варна е една от най-старите култури на европейския континент, една от най-старите цивилизации в света и подобни културни инициативи са доказателство, че градът е все още един от градовете, които туптят с енергията на вселената. Няма по-добър посланик за това туптене от изкуството, от музиката. Аз съм наистина много щастлив, че тази година имах възможността с Община Варна като артистичен директор на фестивала да създам този празник, както за ценителите на изкуството от града, така и за всички гости на Варна и се надявам в бъдеще да създаваме все по-хубави изненади и преживявания на ценителите.
Варненският фестивал е един от 24-те най-добри фестивали за изкуство в Европа, избрани за лауреати на EFFE за 2019-2020 г. Изборът е направен измежду 715 фестивала с лейбъла на EFFE, представляващи форуми, посветени на изкуствата и техните общности и демонстрира откритостта на събитията към света.
Последното събитие от паралелната програма на фестивала ще бъде на 2 октомври в Концертното студио на Радио Варна. Един от най-влиятелните български поп музиканти – Живко Петров, ще представи новия си албум Ten.
Повече за концерта ще откриете тук.
Билети от Фестивалния комплекс и онлайн.
ММФ „Варненско лято“ е първият български фестивал, основан е през 1926 г. Член е на Европейската асоциация на фестивалите, носител на лейбъла на ЕФФЕ („Европа за фестивалите, фестивалите за Европа“) за 2019-2020 и лауреат на ЕФФЕ за наградите на ЕФФЕ 2019-2020.
ММФ „Варненско лято“ 2019 се организира от Община Варна в партньорство с Министерството на културата и НУИ Добри Христов и със съдействието на Градска художествена галерия и ФКЦ. Фестивалът се реализира с подкрепата на Италианския културен институт и Посолството на Италия, Посолството на Испания и Институт Сервантес, Полския културен институт, Посолството на Австрия, Посолството на САЩ и фондация Америка за България, Посолството на Холандия. Фестивала подкрепят Солвей Соди, Кока-Кола България, А1, Фрапорт, Пежо, KLM, AGBU, клуб Ментол, пиво Гларус, хотелите Капитол, Черно море, Модус, Графит и Плаза, Grand Mall. Медийни партньори на фестивала са БНТ, РТВЦ Варна, БНР, Радио Варна, ТВ1, Площад Славейков, БГ радио, Moreto.net, NovaVarna.net и Ти си Варна.
* * *
Материалът е изготвен на база на информация, подадена от пресцентъра на Международен музикален фестивал Варненско лято.
Comments