Всяка събота, от 29 юни до 31 август, община Ямбол кани любители, познавачи, новобранци, мечтатели на лятно кино със София Филм Фест.
Ямбол е град, в който обичаме да се завръщаме – всяка година той е една от специалните дестинации, където киното на открито в летните вечери се превърна в традиция. София Филм Фест, съвместно с Община Ямбол, предлага на жителите и гостите на града възможност за среща с едни от най-важните филми на последните няколко години на открито – в Градския парк – спортен комплекс „Георги Дражев”.
Десет поредни съботи, от края на юни до края на август, десет филма от различни ъгли на голямото шарено земно кълбо!
Стартът на програмата бе поставен на 29 юни с българския филм „Снимка с Юки“ на режисьора Лъчезар Аврамов, по едноименния разказ на Мирослав Пенков.
Вторият филм в програмата ще бъде представен на 6 юли от 21:00 часа – това е творбата на Аличе Рорвахер „Щастливия Лазаро“, удостоена с награда за най-добър сценарий от Кан ’18 и още десетки отличия в цял свят. „Щастливия Лазаро“ е разказ за срещата между един млад селянин с добро сърце и Танкреди – млад благородник с безумно богато въображение. Когато Танкреди моли Лазаро за помощ в организирането на собственото му отвличане, между двамата се създава здрава връзка. Селското момче попада за първи път в големия град.
На 13 юли, отново в 21:00 часа, започва прожекцията на „Капернаум“ – филма на ливанската режисьорка Надин Лабаки, носител на наградата на журито от Кан ’18, номиниран за най-добър чуждоезичен филм за наградите „Оскар“ и „Златен Глобус“. Това е историята на 12-годишния Зейн, който решава да съди родителите си за това, че са го създали и оставили на този свят, неспособни да се грижат за него. Битката на това наранено момче, чиито родители не са се справили със задачата си, отеква като писък на всички пренебрегвани от системата.
20 юли, от 21:00 часа е за най-новата творба на Нури Билге Джейлан „Дивата круша“, на който България е една от държавите копродуценти. Премиерата му беше в конкурсната програма на Кан, където специалисти и публика го посрещнаха с овации. Филмът разказва историята на младия Синан, страстно влюбен в литературата, чиято мечта е да стане писател. След завръщането си в своя роден град в Анадола, той се опитва да намери средства, с които да издаде своята книга, но е преследван от различни проблеми и съдбовни изненади.
Вечерта на 27 юли предлага среща със стоплящия сърцата хит от Кан ’18 и носител на „Златна Палма“ – „Джебчии“ на японския киномайстор Хирокадзу Корееда. След една от „специалните“ си акции из магазините, Осаму и неговият син откриват малко момиченце, зъзнещо в студа. Първоначално жената на Осаму отказва да приюти момиченцето, но се съгласява да се грижи за малката, след като разбира с какви трудности се сблъсква ежедневно. Въпреки че семейството е бедно и едва изкарва пари за прехраната си чрез дребни кражби, то е щастливо заедно, докато един неочакван инцидент не разкрива тайни, които ще подложат на изпитание семейните връзки.
С прожекцията на 3 август, начален час 21:00, продължаваме срещите с класиката в киното – филмът е „За короната и страната“ на британския режисьор Джон Бурман. През 1943 Бил Рохан е на 9 години, изключително щастлив, че заблудена бомба на Луфтвафе е унищожила училището му, но и тъжен, защото по-голямата му сестра, бременна от канадски войник, ще емигрира в Новия свят. През 1952 Бил е на 18 и прекарва дните си в крайречния дом на семейството си, очаквайки призовка за 2-годишна казарма - именно там той се запознава с шегаджията Пърси. Двамата замислят план да съсипят мъчителя си, старши сержант Брадли.
Седмият филм в програмата ще бъде представен на 10 август от 20:30 часа – това е творбата на Ануп Сингх „Песента на скорпионите“. Главните роли в нея са поверени на уникалния индийски актьор Ирфан Хан и нежната иранка Голшифте Фарахани. Според древна легенда ужилването от скорпион от дълбоката пустиня на Джайсалмер, Раджастан, убива човек до 24 часа. Отровата на скорпиона вкарва трескава мелодия в тялото на жертвата. Единственото спасение е да се открие изкусен певец, който може да разчете мелодията в пулса на ужиления и да изпее песен, която да подейства като противоотрова.
На 17 август, отново в 20:30 часа, започва прожекцията на „Луната на Юпитер“ на унгарския режисьор Корнел Мундруцо. Режисьорът разказва историята на млад имигрант, който е прострелян, докато преминава нелегално границата. Ужасен и шокиран, раненият Ариан придобива дарбата да левитира. Хвърлен е в бежански лагер, но е изкаран от доктор Габор Стерн. Вдъхновен от изключителните сили на Ариан, Стерн започва да вярва в свят, където чудесата могат да бъдат търгувани за дребни суми.
24 август, от 20:30 часа е моментът, в който ще срещнем публиката с един от разтърсващите филми на Фатих Акин – „Без милост“. Татуираната Катя, съпругът ѝ Нури, който е от кюрдско-германски произход и е бивш затворник, и синът им Роко, който свири на цигулка, са прекрасно семейство. Затова когато се сблъскват с трагедия, вследствие на неонацистка атака, шокът е още по-силен. Катя остава сама в своята тъга, постоянно разпитвана от властите и близките си. Лутайки се между мъчителните моменти на самоунищожение и постоянното желание да отмъсти за смъртта на семейството си, любовта на Катя към Нури и Роко никога не избледнява.
На 31 август, с последната съботна прожекция с начален час 20:00, слагаме край на „София Филм Фест в ЯМБОЛ“ за 2019 година – програмата приключва с „Феникс“ на Кристиан Пецолд. Оцелялата след концентрационен лагер Нели Ленц е обезобразена и се подлага на пластични операции, за да заличи белезите си. Тя постепенно се завръща към нормалния живот в Берлин след края на Втората световна война и игнорирайки предупрежденията на приятелите си, решава да намери Джони – съпруга си, който може би я е предал на нацистите. Скрита зад ново лице и отчаяно издирваща някогашната си любов и стария си начин живот, Нели не разкрива самоличността си пред Джони, след като той не я разпознава.
Начало – след залез слънце! Входът е свободен!
* * *
Материалът е изготвен на база на информация, подадена от пресцентъра на София Филм Фест.
Comments